Tématické spaní v mateřské škole

Integrovaný záchranný systém, 150,155,158

( 12.a 13.ledna -SLUNÍČKA)

Přemýšlely jsme, na jaké téma dětem připravit spaní ve školičce. A protože oblíbená námětová hra našich kluků je „Na policisty“ a našich děvčátek „ Na lékařku“,velmi dobrou spolupráci máme také s místními hasiči, zvítězilo téma INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM.

Už od rána byly dětem nabízeny aktivity, ve kterých např. skládaly vrstvené puzzle HASIČI, LIDSKÉ TĚLO, DOPRAVNÍ NEHODA, loto POVOLÁNÍ. U stolečku si děti mohly vybarvit tématické omalovánky, V herně se rozvinula hra „Na dopravu“, kde kluci převážně využili různé kostky a stavebnice Lego, Cliks, plastovou dráhu, dopravní značky. Malá herna se zase proměnila v lékařskou ordinaci.

Počasí nám tuto zimu mnoho nepřeje a tak jsme páteční dopolední krátkou procházku zakončili u požární zbrojnice. Prohlédli jsme si alespoň budovu zbrojnice zvenku a povyprávěli o tom, jak vypadá hasičské auto nebo oblečení hasiče.

Při odpočinku nám paní učitelka přečetla hasičskou pohádku O dráčku Hasíkovi.

Odpoledne si děti vybraly, čím by chtěly po zbytek dne být: zda zdravotníkem, hasičem, policistou. Podle toho dostaly odznak, který si přilepily na tričko. Kupodivu si děti rozdělily jednotlivá povolání tak, že vzniklo jedno družstvo chlapců – hasičů, druhé družstvo chlapců – policistů a děvčata byla zdravotnicemi a lékařkami (i když měly paní učitelky obavy, že všichni kluci budou chtít být policisty) Paní ředitelka se stala majorem a paní učitelka kapitánem.

Potom „ major Zuzana Němcová“ vyhlásila rychlé opuštění budovy, v důsledku požáru v MŠ. Děti se musely co nejrychleji obléknout a vyjít s baterkou před mateřskou školu (bylo totiž už docela šero). Nešli jsme však daleko. Ve dvoře komunitního centra nám hasiči přistavili hasičské auto, které jsme si mohli prohlédnout, posadit se do něj, vylézt po žebříku nahoru až na střechu auta. To byla paráda!! Verunka se trošku bála, přestože mezi hasiči byl i její tatínek. Hasiči byli tak hodní, že nám do školky půjčili opravdické hadice. Bylo už docela tma a zima, když jsme se vrátili do školky.

Po občerstvení se ve skupinkách skládaly tématické rozstříhané obrázky,z různých stavebnic sestavovaly telefonní čísta150,155,158,112. Potom nám naše „velitelky“připravily zajímavou činnost – simulovaný odběr krve.Povídali jsme si o krvi, jak je pro nás důležitá, jak se s opravdickou krví zachází,co je to odběr krve( některé děti měly zkušenost s dárcovstvím krve svých rodičů), co je to krevní banka, krevní transfúze apod. Potom jsme si vyzkoušeli nabrat „ krev“ do injekční stříkačky a odvážní píchli nemocnému plyšovému papouškovi injekci.

Následovala závodivá hra družstev, kde děti přenášely panenku na improvizovaných nosítkách, prolézaly s baterkami tunely, procvičily hrubou motoriku při manipulaci s opravdickou požární hadicí.

Nemohly chybět pracovní listy, na kterých jsme řešili: Co potřebuje doktorka, Přestupky v dopravě, Cestu hasičských aut.

Po večeři přišla slibovaná návštěva, prap. Radek Velart – policista, který dětem přečetl příběhy:  Jak Julie zapálila les a o tom, Jak Jaromírovi ubližovali špatní kamarádi.A představte si, pořád jsme ještě nešli spát! Kluci si prohlíželi policistovu uniformu a najednou zjistili, že se nám ztratily naše zdravotnice. Policista nám doporučil vzít baterky a vyrazit po školce vyhledat ztracené osoby.

Naše pátrání bylo úspěšné a v oddělení Káčátek jsme je našli!!! Byly mezi nimi i „zraněné osoby“, které jsme pomocí improvizovaných nosítek museli kousek odnést. Uff – to bylo něco!

Našli jsme pohřešované, hasiči odklidili „ hromadu suti“, pomohli jsme „raněným“! Zase jsme se něčemu naučili.

Tolik zážitků nás natolik unavilo, že už jsme si jen nachystali spaní, vykonali nezbytnou hygienu, převlékli do pyžamka a někteří z nás spali za chvíli, jako když je do vody hodí.

Ráno, po snídani, jsme spokojeně s rodiči odcházeli domů a těch dárečků co jsme dostali! Díky a zase někdy budeme ve školce spát!?!

 

 Malí ZDRAVOTNÍCI, HASIČI A POLICISTÉ

Kontakty

Mateřská škola Kateřinice, příspěvková organizace,
Kateřinice 107, 742 58

IČ: 70984123
Datová schránka: 4znksnr
Telefon: 556 729 019
E-mail: ms@katerinice.cz
Ředitelka: Bc. Zuzana Němcová
Vedoucí ŠJ: Renáta Vlčková
E-mail: jidelna@katerinice.cz

Připravujeme

 

 

 

 

Naše fotografie