Jak jsme vařili Vánoce?

„U nás ve školce u Káčátek, tady se nám daří, kuchtík jeden zadruhým Vánoce tu vaří…“ – jsme recitovali v krátkém vánočním vystoupení, které jste však mohli zhlédnout jen nepřímo. Jak tedy vypadal předvánoční čas v MŠ?             Inu, připravili jsme ho jako pokrm – byl výživný, pestrý, chutnal, voněl, ale teď už na něj jen vzpomínáme, než si vychutnáme zase něco jiného.

Čekání na nejkrásnější svátky v roce jsme si zpříjemňovali tak, aby bylo zábavné a aby se stále něco zajímavého dělo. Advent započal zdobením stromečků a školky uvnitř i zvenčí, tvořením, malováním, lepením, modelováním, pečením, nebo dokonce přípravou vánočního punče u Sluníček.

Při čekání na mikulášskou návštěvu bylo dětem (těm nejmladším) nabídnuto, aby poznaly, že pod ošklivou a strašidelně vypadající maskou se neskrývá nikdo jiný než jejich paní učitelka. Maska druhé paní učitelky byla zřejmá hned – kdopak by se bál anděla? Když pak přišel Mikuláš s jeho pomocníky, museli jsme předvést něco z našeho umění, abychom si zasloužili odměnu v podobě ovoce a pár sladkostí.

No a pak už to rychle ubíhalo – ve školce to vonělo nejen vařením a pečením, ale i přípravou vánočních přáníček, neboť u Káčat se míchalo voňavé vánoční koření a sypalo do ušitých pytlíčků – přinášelo posléze „pozdrav a vůni Vánoc“ do domovů. S vůněmi se mísilo cinkání rolniček a jiných nástrojů za zpěvu koled, při některých jsme i tancovali nebo je částečně dramatizovali. Denně jsme plnili jeden z úkolů, který se skrýval v rukavičce adventního kalendáře.

Starší děti ze Sluníček roznesly některé vánoční pozdravy mezi obyvatele Kateřinic a Trnávky. Naše další návštěva směřovala, jako už tradičně, k Matějům, abychom se podívali na živý Betlém a jak vypadají Vánoce na farmě. Ze strany Matějových jde vždy o milé, ale hlavně štědré setkání, kdykoli je se školkou navštívíme. Matějovi nám tak v průběhu roku připraví několik „Štědrých a zábavných dnů“, za což jim velmi děkujeme.

Vše vyvrcholilo v páteční prosincový den, kdy jedno překvapení střídalo další… Vánoční výzdoba, slavnostní oblečení, cukroví (doopravdické, donesené z domovů, za což za všechny děti děkujeme), došlá zásilka z Nebeské pošty – to byl teprve začátek. Hopsalínovo zjevení se v naší školce v převleku rozverného sněhuláka bylo pro děti bombastické. Připravil jim program plný zábavy, úkolů, tance, světelných efektů, soutěží, skotačení a vánočního dovádění.

Zdálo by se, že pro ten den by toho mohlo být dost, ale chyba! Ta pravá nadílka od Ježíška s dárky pro obě třídy zvlášť i pro každé dítě ještě čekala na své nálezce.

Kdo v ten den mohl sledovat, jak se dětské tváře měnily z dychtivých, plných očekávání v to, že zázraky se dějí, na rozzářené s jasem v očích a šťastně rozesmáté – ten pochopil, proč Vánoce patří hlavně dětem a že nejkrásnějším darem je obdarovat druhého.

 

P.S.  Snad jste Vánoce prožili stejně příjemně jako Vaše děti a stejně tak vstoupili do nového roku.

Vše dobré v tomto roce přejí všichni z MŠ Kateřinice.

Kontakty

Mateřská škola Kateřinice, příspěvková organizace,
Kateřinice 107, 742 58

IČ: 70984123
Datová schránka: 4znksnr
Telefon: 556 729 019
Mobil: 773 781 690
E-mail: ms@katerinice.cz
Ředitelka: Bc. Zuzana Němcová
Vedoucí ŠJ: Renáta Vlčková
E-mail: jidelna@katerinice.cz

Připravujeme
29. 09.     Plavání 3. lekce 
 

 

 

 

Naše fotografie