Indiánská noc v MŠ

Začalo to vlastně „ Rozloučením s předškoláčky.“

Tehdy se naši nejstarší kamarádi ocitli „na lodi“, na které se plavili vstříc létu, prázdninám, hledali kamarádku, putovali po různých končinách za zvířátky.

Na jedné z cest jsme se dostali k INDIÁNŮM a pomalu jsme se začínali indiánsky proměňovat. Vyráběli si indiánská trička, čelenky, ozdoby. Někteří z nás už přišli ráno do školky v celých indiánských oděvech, které jim připravili rodiče. Ti potom spolu s p. učitelkou stavěli ve třídě totem, tvořili poradní kruh. V něm jsme se společně o všem radili,dozvěděli se něco ze života indiánů (jak žili, jak se chovali, jak a co lovili apod.),vymýšleli si indiánská jména.

Den pomalu ubíhal a my jsme nešli domů!?! Čekalo nás totiž společné odpoledne a potom dlouho očekávaná indiánská noc.

Po dobrém obědě si naši malí indiáni na chviličku odpočinuli, aby načerpali síly na vše, co je ještě čeká. Těšení bylo tak veliké, až z toho jeden náš kamarád dostal horečku a musela si pro něj přijít maminka. A „Velké hluché ucho“ odcházelo se slzičkami domů. Všichni jsme z toho byli smutní, také proto, že nám maminka nemocného kamaráda slíbila odpolední jízdu na opravdovém koni.

Po odpolední svačince (mimochodem byly to asi bizoní rohy!) jsme vyrazili na výpravu do blízkého lesíka, a tady plnili různé úkoly na indiánské stezce. Museli jsme ukázat svou obratnost a dobrou trefu při hodu šneččí ulitkou na terč. Jak si navzájem umíme pomáhat jsme ukázali na stezce odvahy a přátelství – kde jsme „vedli“ kamaráda se zavázanýma očima určeným úsekem lesa. Procházeli jsme po dvojicích, a tady se ukázala síla kamarádství, protože všichni indiáni prošli nerovným terénem úspěšně a bez úrazu. Jedním z INDIÁNSKÉHO SEDMERA je, že indián CTÍ PŘÍRODU ŽIVOU I NEŽIVOU. Proto jsme na obrázcích poznávali různá zvířátka. Malí indiáni je poznali všechny. Mrštnost jsme měli prokázat při chůzi po silném kmeni stromu. A zde nás čekalo překvapení v podobě malého kolouška, který stočený do klubíčka ležel pod stromem. Ještě než jsme se pro dnešek stali indiány, jsme po návštěvě Záchranné stanice v Bartošovicích věděli, co máme v takovém případě dělat. Potichu si ho prohlédnou , vycouvat pryč a doufat, že jej jeho maminka najde. Po opuštění indiánské stezky nás čekalo další překvapení. Přestože náš nemocný kamarád se doma potil z horečky, jeho maminka na nás nezapomněla a čekala nás u svého „vigvamu“ s opravdovým koníčkem, na kterém jsme se všichni ( i velké náčelnice) povozili. Tady nás přišel pozdravit náš velký bílý bratr (p.starosta).

Den se pomalu chýlil ke konci a nám už pořádně kručelo v břiše. Vraceli jsme se proto do našeho indiánského vigvamu. Na konci výpravy jsme ještě našli poklad, který jsme si hrdě nesli do školky. A překvapením nebyl konec. Dvě bílé sestry (p.uč. Krasňanová a p.K.Lysová) nám nasmažily dobroučké palačinky, po kterých jsme se v pelíšcích ještě dlouho olizovali.

Únava už byla velká, tak rychle umýt, vyčistit zoubky, převléknout do pyžamka a jako správní indiáni připravit ležení. Ještě pohádka v podání p.uč.Krasňanové. Pak bylo slyšet jen pravidelné oddechování malých indiánů, kteří se pod „lapačem snů“ a s indiánskou písní odebrali na slunné prérie .

Ráno, po samozřejmé očistě, nás ještě čekala bohatá snídaně, kterou připravila velká náčelnice a z části poskytla další naše bílá sestra p. K. Tylečková. Následovalo udělování BOBŘÍKŮ a dělení pokladu. Ani se nám nechtělo jít domů.

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem, kteří se na této akci podíleli a bez  jejichž pomoci, by to určitě nebylo tak prima. Jsou to: bílé sestry Hanka Krasňanová, Katka Lysová, Katka Tylečková, Pavlína Dostálová a v neposlední řadě z AB OIL Příbor bílá sestra paní vedoucí Nikola Miklošová a bílý bratr Petr Bakeš.

Kontakty

Mateřská škola Kateřinice, příspěvková organizace,
Kateřinice 107, 742 58

IČ: 70984123
Datová schránka: 4znksnr
Telefon: 556 729 019
E-mail: ms@katerinice.cz
Ředitelka: Bc. Zuzana Němcová
Vedoucí ŠJ: Renáta Vlčková
E-mail: jidelna@katerinice.cz

Připravujeme
12. 12.   Vánoce ve městě (Sluníčka)
15. 12.   Vítání občánků (Sluníčka – vybrané děti)
18. 12.   Vánoční nadílka v mateřské škole  

 

 

 

 

Naše fotografie