Indiánská noc v MŠ

Začalo to vlastně „ Rozloučením s předškoláčky.“

Tehdy se naši nejstarší kamarádi ocitli „na lodi“, na které se plavili vstříc létu, prázdninám, hledali kamarádku, putovali po různých končinách za zvířátky.

Na jedné z cest jsme se dostali k INDIÁNŮM a pomalu jsme se začínali indiánsky proměňovat. Vyráběli si indiánská trička, čelenky, ozdoby. Někteří z nás už přišli ráno do školky v celých indiánských oděvech, které jim připravili rodiče. Ti potom spolu s p. učitelkou stavěli ve třídě totem, tvořili poradní kruh. V něm jsme se společně o všem radili,dozvěděli se něco ze života indiánů (jak žili, jak se chovali, jak a co lovili apod.),vymýšleli si indiánská jména.

Den pomalu ubíhal a my jsme nešli domů!?! Čekalo nás totiž společné odpoledne a potom dlouho očekávaná indiánská noc.

Po dobrém obědě si naši malí indiáni na chviličku odpočinuli, aby načerpali síly na vše, co je ještě čeká. Těšení bylo tak veliké, až z toho jeden náš kamarád dostal horečku a musela si pro něj přijít maminka. A „Velké hluché ucho“ odcházelo se slzičkami domů. Všichni jsme z toho byli smutní, také proto, že nám maminka nemocného kamaráda slíbila odpolední jízdu na opravdovém koni.

Po odpolední svačince (mimochodem byly to asi bizoní rohy!) jsme vyrazili na výpravu do blízkého lesíka, a tady plnili různé úkoly na indiánské stezce. Museli jsme ukázat svou obratnost a dobrou trefu při hodu šneččí ulitkou na terč. Jak si navzájem umíme pomáhat jsme ukázali na stezce odvahy a přátelství – kde jsme „vedli“ kamaráda se zavázanýma očima určeným úsekem lesa. Procházeli jsme po dvojicích, a tady se ukázala síla kamarádství, protože všichni indiáni prošli nerovným terénem úspěšně a bez úrazu. Jedním z INDIÁNSKÉHO SEDMERA je, že indián CTÍ PŘÍRODU ŽIVOU I NEŽIVOU. Proto jsme na obrázcích poznávali různá zvířátka. Malí indiáni je poznali všechny. Mrštnost jsme měli prokázat při chůzi po silném kmeni stromu. A zde nás čekalo překvapení v podobě malého kolouška, který stočený do klubíčka ležel pod stromem. Ještě než jsme se pro dnešek stali indiány, jsme po návštěvě Záchranné stanice v Bartošovicích věděli, co máme v takovém případě dělat. Potichu si ho prohlédnou , vycouvat pryč a doufat, že jej jeho maminka najde. Po opuštění indiánské stezky nás čekalo další překvapení. Přestože náš nemocný kamarád se doma potil z horečky, jeho maminka na nás nezapomněla a čekala nás u svého „vigvamu“ s opravdovým koníčkem, na kterém jsme se všichni ( i velké náčelnice) povozili. Tady nás přišel pozdravit náš velký bílý bratr (p.starosta).

Den se pomalu chýlil ke konci a nám už pořádně kručelo v břiše. Vraceli jsme se proto do našeho indiánského vigvamu. Na konci výpravy jsme ještě našli poklad, který jsme si hrdě nesli do školky. A překvapením nebyl konec. Dvě bílé sestry (p.uč. Krasňanová a p.K.Lysová) nám nasmažily dobroučké palačinky, po kterých jsme se v pelíšcích ještě dlouho olizovali.

Únava už byla velká, tak rychle umýt, vyčistit zoubky, převléknout do pyžamka a jako správní indiáni připravit ležení. Ještě pohádka v podání p.uč.Krasňanové. Pak bylo slyšet jen pravidelné oddechování malých indiánů, kteří se pod „lapačem snů“ a s indiánskou písní odebrali na slunné prérie .

Ráno, po samozřejmé očistě, nás ještě čekala bohatá snídaně, kterou připravila velká náčelnice a z části poskytla další naše bílá sestra p. K. Tylečková. Následovalo udělování BOBŘÍKŮ a dělení pokladu. Ani se nám nechtělo jít domů.

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem, kteří se na této akci podíleli a bez  jejichž pomoci, by to určitě nebylo tak prima. Jsou to: bílé sestry Hanka Krasňanová, Katka Lysová, Katka Tylečková, Pavlína Dostálová a v neposlední řadě z AB OIL Příbor bílá sestra paní vedoucí Nikola Miklošová a bílý bratr Petr Bakeš.

Víte, jak se budí princezny?

Možná to znáte ze stejnojmenné filmové pohádky. Ale my jsme se v pohádce na zámku a s princeznou ocitli doopravdy – to když jsme se vypravili den po svátku všech dětí na výlet do zámku Lešná.

Místo princezny nás čekala její milá chůva, která nás zámkem provázela a se vším a všemi nás seznamovala. Představte si, že princezna Lenička (tak se jmenovala, protože byla kapánek líná) si ještě o půl desáté dopoledne pochrupkávala. Ale s pomocí malých kouzel a fíglů jsme ji vzbudili a nakonec i napravili. Čarovali jsme s časem, někoho jsme omladili, a někoho naopak učinili starším, zatancovali jsme si všichni na zámeckém bále, však nás naučili i valčík! Prohlédli jsme si princezninu sbírku hodin i obrázky s hodinami, které vytvořily děti z jiných školek. Občerstvili jsme se na zámeckém nádvoří, zadováděli a zahráli si v zámeckém parku – a pak už šupito presto zpět, povyprávět všechny ty pohádkové zážitky doma i vám.

Vaše Káčátka.

Planeta Země pod mikroskopem

… Z trošku jiného odpoledne v mateřské škole u Sluníček.

Na zajímavé odpoledne nás nalákala maminka naší kamarádky Verunky Davidové. Slíbila nám, že přinese mikroskopy, a my se podíváme na různé věci, které pocházejí z naší kouzelné planety Země.

Běžnou záležitostí jsou pro nás LUPY, přes jejichž zvětšovací sklo prozkoumáváme vše, co je kolem nás. Ve školce si s nimi prohlížíme knížky, koukáme na vše, co nás zajímá. Hračky, naše tělo – zvětšený vlas, nehet, pokožka, ale také různé povrchy – jako sklo, plast, aj.

Venku to je daleko pestřejší pokoukáníčko! Pozorujeme květiny, stromy – jejich listy, kůru, drobné živočichy a vše, co nás venku zaujme.

MIKROSKOP je však úplně něco jiného. Nejprve jsme si ho pořádně prohlédli, řekli k čemu se používá, a pak už nás Verunka se svoji maminkou provedla fantastickým světem, někdy kouzelným, jindy až zajímavě ošklivým. Pozorovali jsme například kůru stromu, lístek květiny, chloupek z lístku květiny -mimochodem nevypadal vůbec jako chloupek, ale jako hvězdičky ! Přes mikroskop jsme si prohlédli nohu blechy, křídlo a sosák mouchy, maminčin vlas, ptačí pírko, malinký kousek kosti a srdíčka.  No zkrátka – BYLO TO VELICE ZAJÍMAVÉ! I pro naše maminky, tatínky a paní učitelky.

Děkujeme paní Ing. Pavle Davidové za velmi podnětné odpoledne. Děti, které se nemohly zúčastnit, nemusely být vůbec smutné, protože Verunka se svou maminkou byly tak laskavé a mikroskop nám zapůjčily. To proto, aby i děti, které neměly tu možnost, si práci s mikroskopem a preparáty – tak se říká těm věcem, které chcete pozorovat, mohly vyzkoušet.Vlastně nám ho zapůjčila Verunka neboť je její a v příštích dnech zastoupí svoji maminku. Bude paní učitelkám pomáhat s obsluhou mikroskopu. DÍKY VERČO!

 

Výzkumníci ze Sluníček 🙂

Dopoledne s PČR

238 (3)

Některé děti z naší MŠ už vědí, že policie má mimo jiné POMÁHAT a CHRÁNIT. Nám navíc pomohla dokonce připravit a strávit zajímavé a poučné májové pondělní dopoledne v areálu místního hřiště.

Policisté měli pro děti připraveno několik stanovišť s atraktivními činnostmi nebo ukázkami, takže se všude vystřídali nejen předškoláci, ale i školáci ze ZŠ Trnávka.

Kromě stále lákavého “otestování” policejního auta, motocyklů aj. výstroje byl k vidění i způsob zachycování stop, otisků prstů, kdo měl zájem, mohl si vyzkoušet cvičnou střelbu na cíl (terč na monitoru PC se světel. ukazatelem) aj. Policie tak nejen POMÁHALA, CHRÁNILA, ale nás i BAVILA, UČILA, SEZNAMOVALA s tím, co třeba o jejich profesi nevíme, a mnohé jistě INSPIROVALA. Nás, děti z MŠ, zatím jen k hrám “Na policii”, ale ty starší možná i k dalšímu životnímu směřování. (Vlastně i u nejmladších dětí chce být po pondělku každý druhý policistou).

Moc děkujeme policistům z Obvod. odd. v Příboře  a taktéž z KŘP Moravskoslezského kraje, kteří jsou současně i tatínky našich svěřenců (hlavně p. Helštýnovi a p.Onderkovi), za vyslyšení naší žádosti a zprostředkování zajímavého a prospěšného programu pro děti a těšíme se na další spolupráci.

Za děti a MŠ děkuje J. Brišová

PŘEMEK slaví úspěchy!

 

048 (3)

Přemysl Dostál (5 let) má buď šťastný rok, nebo je opravdu šikovný kluk, kterému se daří skoro vše, nač sáhne.

Posuďte sami;  tak třeba nedávno mu jen o fous uteklo prvenství v závodech v lyžování, poté si vyzpíval vítěznou pozici (zlaté pásmo) v pěvecké soutěži určené dětem z MŠ, no a nedávno se dozvěděl, že získal velmi pěkné ocenění (3. místo) v mezinárodní výtvarné soutěži s názvem “Nejsme tady sami”. Přemeček do naší výtvarné (tvořivé) dílničky dochází teprve od února, přesto jeho výtvor, kterému jsme dali název “Bájná velryba”, zabodoval a líbil se ve velmi silné konkurenci. Na snímku je Přema zachycen ve chvíli, kdy tvoří – to ještě nikdo netušil – že oceněný obrázek. Další fotky jsou z předávání cen a vyhodnocení soutěže v Ostravě a z oslavy v MŠ (viz fotogalerie ” Výtvarná dílnička”). Jeho dílko včetně ostatních prací z různých výtvarných soutěží můžete obdivovat na chodbě naší MŠ u hl. vchodu.

Tak mě napadá, že možná díky tomu, že je Přemek stále rozesmátý, dobře naladěn, kamarádský a šťastný – má štěstí i v tom, co dělá. Ať je to jak je to, moc mu k jeho úspěchu blahopřejeme a těšíme se, čím nás ještě překvapí.

Jana Brišová a Hana Hanzalová

KÁČÁTKA na CESTÁCH…

Měli jsme mnoho důvodů vyrazit na výlet. A těšili jsme se, protože nám paní učitelky opakovaly, že to bude prima, bude to hodně zajímavé a budeme čučet. Vážně jsme čučeli…

Tak třeba; prošli jsme “po svých” nová zajímavá místa prosluněnou jarní krajinou v okolí, vystoupali mnoho schodů na hrad Trúba, kochali se pohledem do širokého okolí (někteří tvrdili, že vidí Kateřinice); seznámili jsme se s novým psím kamarádem, ale i jinými zvířaty, třeba těmi cizokrajnými, mohli jsme si je zblízka prohlédnout, některá i osahat a vyfotit se s nimi, získali jsme svlečenou hadí kůži; dozvěděli jsme se, jak vypadá indiánský foukací jedový šíp; víme už, proč se ty sladké dobrůtky jmenují štramberské uši a jak se pečou, dokonce jsme se spolupodíleli na jejich přípravě v pekařské dílně a samozřejmě je ochutnávali.

Prohlédněte si fotky s popiskami ve FOTOGALERII a uvidíte, že co vám říkáme, je pravda pravdoucí.

Ještě vám pošeptáme, že v pekárně U Káči jsme vlastním přičiněním upekli dobroty nejen pro sebe, ale i pro naše maminky, jež zanedlouho oslaví svůj svátek. Chystáme pro ně totiž překvapení s názvem “Jak se peče štěstí”. Ale o tom až příště. Zatím pšššššššššššt, mějte jazyk za zuby!!!

Vaše Káčátka.

V Planetáriu

Co je Vesmír, planety a Země? To už víme! A věřte, my se toho nebojíme!

Naše vědomosti jsme si prověřili, ale také se něčemu novému přiučili při návštěvě Planetária v Ostravě – Porubě. Nejprve nás přivítala paní komentátorka, která nás seznámila se všemi přístroji, které se v tom sále nacházely. Ukázala nám denní oblohu, jak putuje sluníčko celý den po obloze, jak jde spát, a na noční obloze nás seznámila s některými souhvězdími. Například souhvězdí malý a velký vůz, nebo snad malý a velký medvěd? Souhvězdí býk,plejády a další. Pak se v “hvězdném” kinosále rozezněla příjemná hudba a začala  pohádka “Čokoládová planeta”. Tady jsme společně s kamarády Mimozemšťany z jejich planety “Zeta” usedli do kosmické rakety a vydali se s nimi na cestu vesmírnými galaxiemi hledat “Čokoládovou planetu”. Potkávali jsme planety, které už známe (Merkur, Venuše, …..), meteority, komety, hvězdy, mléčnou dráhu.

Nakonec jsme přišli na to, že čokoládu v nekonečném Vesmíru vyrábíme my, lidé!

V nově upraveném prostředí Planetária jsme si mohli spoustu věcí osahat a vyzkoušet, např. usednout do sedadla kosmické rakety, ovládat kosmické vozítko, podívat jak vzniká vzdušný vír – TORNÁDO, jak vzniká vlna TSUNAMI, jak se Země spolu s měsícem otáčí kolem sluníčka, jak vypadá opravdový skafandr kosmonauta, jak poznáme, že je někde zemětřesení. Taktéž si děti mohly sáhnout na meteorit.

Moc se nám tam líbilo, ani jsme všechno nestačili projít. Ale to nevadí, alespoň máme prima tip na výlet s rodinou.

 

Malí výzkumníci ze Sluníček

 

Sedlnická sněženka

V sobotu 16.dubna 2016 jsme se zúčastnili již 19-tého ročníku zpívání dětí z mateřských škol – Sedlnická sněženka.

Domácí kolektiv MŠ Sedlnice opět nezklamal a připravil úžasné jarní prostředí, sladké občerstvení a hodnotné ceny pro děti.

Ve velice silné konkurenci (43 dětí  z 8- mi mateřských škol) jsme dopadli výborně.

Naši  mateřskou školu reprezentovali:

PŘEMEK DOSTÁL ( doprovod bratr David)

LUCINKA  HÝLOVÁ (na klavír ji doprovázela p. uč. Limberková)

VERUNKA DAVIDOVÁ ( na klavír ji doprovázela její teta MgA Jana Davidová)

Všem dětem to krásně zpívalo. Naši zpěváčci se umístili ve zlatém pásmu a vyzpívali si kromě diplomu a medaile také pěkné věcné ceny.

Děkujeme všem, kteří nás ve slunečném jarním odpoledni přišli povzbudit.

 

Vítězům gratulujeme    🙂

MŠ Kateřinice

JARNÍ NOVINKY ze školky


Abyste byli “v obraze”, hlásíme, že jsme přivítali svými činnostmi jaro (viz fotogalerie), připravili se na Velikonoce a následně je prožili – no a teď žijeme jarními novinkami.

Nejdříve jsme prováděli pokusy s vajíčky a semínky v rámci tématu “Jak se vajíčko či semínko probudilo”. Kolem toho se odvíjela spousta rozmanitých činností, např. klíčení, sázení, setí (řeřicha, fazole, pokoj. rostliny, slunečnice aj.), nakoukli jsme pod trávu do země a zkoumali, třeba dětským mikroskopem, co se tam skrývá, vařili jsme petrklíčový čaj; zkoušeli jsme pozornost, naše schopnosti a koordinaci těla třeba při pracovních nebo pohybových činnostech, učili se nové jarní písničky a hry, pracovali s jarními příběhy, vypracovávali jsme zajímavé a mnohdy i náročné pracovní listy (viz naše nástěnky a výstavky). Také jsme přivítali v MŠ bývalou p. uč., současnou babičku jedné naší holčičky, která nám četla pohádku před odpoledním odpočinkem (fotky najdete v “Celé Česko čte dětem”). A nesmíme zapomenout na další nové kamarády, co mezi nás už patří (Jáchymek, Kubík a Adrianek), ten poslední taky hned oslavil s námi narozeniny (fotky v sekci “Kdopak to slaví?”).

Nemůžeme vám jmenovat vše, co ve školce provádíme, teď se např. všechno točí kolem zvířat a jejich mláďátek a kolem blížícího se 1.výletu, na který brzy vyrazíme. Později vám zase o tom něco sdělíme. Vaše Káčátka.

Ozdravný režim v MŠ

V měsíci březnu jsme zahájili ozdravný režim v naší mateřské škole. Ze sponzorského daru fa From- To a finančních prostředků MŠ byly zakoupeny foukátka Magic Ball do třídy Káčátek pro rozvoj správného dýchání u našich  nejmladších dětí a Frolovy dýchací trenažery do třídy Sluníček.

Frolovův dýchací trenažér je určen k provádění dýchacích cvičení za účelem prevence a léčení různých onemocnění. Nácvik tzv. endogenního způsobu dýchání pozitivně ovlivňuje látkovou výměnu, činnost mozku a všech vnitřních orgánů, posiluje aktivitu imunitního systému, zlepšuje psychický a emociální stav. Přispívá k udržení dobrého zdraví.

Seznam nemocí a potíží, u nichž je dokázán léčebný efekt použitím Frolovova trenažéru endogenního dýchání:

 • migréna
 • chronická bronchitida
 • pneumoskleróza (kalcifikace plic)
 • zánět čelistní dutiny
 • zánět čelních dutin
 • alergická psoriáza (lupenka)
 • diabetes (cukrovka)
 • chřipková onemocnění
 • veškerá respirační onemocnění
 • posílení imunitního systému
 • a jiná onemocnění

Základem výsledků je důležitá pravidelnost, které i my se budeme držet. Narušením této pravidelnosti může dojít v případě nějaké akce.

Jménem školky, bych chtěla poděkovat všem, díky kterým se tento ozdravný plán mohl uskutečnit.

To znamená Obci Kateřinice – co by našemu zřizovateli za podporu a schválení financí a  firmě From – To za sponzorský dar.

Bc. Zuzana Němcová

ředitelka organizace

Kontakty

Mateřská škola Kateřinice, příspěvková organizace,
Kateřinice 107, 742 58

IČ: 70984123
Datová schránka: 4znksnr
Telefon: 556 729 019
Mobil: 773 781 690
E-mail: ms@katerinice.cz
Ředitelka: Bc. Zuzana Němcová
Vedoucí ŠJ: Renáta Vlčková
E-mail: jidelna@katerinice.cz

Připravujeme

04. 11.    Plavání

11. 11.     Plavání

18. 11.    Plavání

Naše fotografie